... zpět na předchozí stranu                                            Babské rady  

   Ačkoliv toho lidstvo stále víc ví a umí, ačkoliv má lasery a počítačové tomografy a kardiostimulátory, s pokorou se vrací k moudrosti babiček a prababiček. Tak tedy až Vás začne bolet zub, pálit žáha, loupat v kolenou a budete si chtít nějaký lék, sáhněte napřed po babských radách. Většina babských rad má totiž tu výhodu, že pokud nepomůže, tak neuškodí.
Bolesti hlavy:
-
Dáme vařit asi na 5 minut 1 lžičku kozlíku lékařského a necháme ho 20 minut vylouhovat, Nejlepší je pít tento čaj odpoledne a k večeru, když přijdete ze zaměstnání.
- Uvařte si do menšího šálku silnější překapávanou kávu. Do vychladlé kávy vymačkejte šťávu z celé poloviny menšího citrónu, zamíchejte a rychle vypijte. Pak si na půl hodiny lehněte.

Migréna:
- po doušcích vypít šálek velmi horkého čaje z řebříčku lékařského
Škytavka:
- stiskněte obě nosní dírky a pijte pomalu vodu nebo čaj. Škytavka většinou rychle přejde.
Zánět trojklaného nervu:
- plody bezinek rozvaříme, prolisujeme, do šťávy přidáme umělé sladidlo (nebo cukr), petosu a 30 minut vaříme. Uzavřeme do malých sklenek a sterilujeme. Užívají se denně 1 až 2 lžičky.
Začínající rýma:
- když začíná rýma, zkuste si nakapat do nosu šťávu z citrónu ráno a večer a je po rýmě, nebo inhalujte páru z horké vody s francovkou pod ručníkem.
Zastydlá rýma:
- při zastydlé rýmě si připravíme dva větší kbelíky, do jednoho dáme studenou a do druhého hodně horkou vodu. Střídavě ponořujeme do vody ruce až po lokty; stačí dvě minuty do studené vody a 2 minuty do horké vody. Opakujeme 5x až 10x. Ihned se zabalíme do teplé deky nebo zalehneme do postele. Po dvou dnech se krásně spustí rýma a nemusíme podstoupit nepříjemné punkce.
- nebo si nakapeme do horké vody pár kapek francovky nebo oleje z borovice nebo smrku a inhalujeme páru pod ručníkem. Nevýhodou je většinou opařený obličej.
Nachlazení:
- oloupanou cibuli nakrájenou na kostičky zalejeme vařící vodou a necháme vylouhovat. Po chvíli přecedíme, osladíme, nejlépe medem.
Horečka:
- těstíčko z režné mouky a vody natřeme na čtvercovou látku a zabalíme do něj chodidla až po kotníky. Většinou když těstíčko vyschne a drolí se, je horečka pryč. Je to lepší a šetrnější, než celkový zábal do mokrého studeného prostěradla.
- můžeme použít i rozdělaný octový roztok, do kterého namočíme plátýnko a tím obalíme kotníky a zápěstí.
Krvácení z nosu:
- malý kousek tvrdého papírku složíme na obdélníček a zasuneme pod horní ret (kam až to půjde) a chvíli ho tam podržíme.
Zlámané vlasy po trvalé:
- vlasy nejdříve navlhčíme a potom ulomíme list kaktusu aloe vera a šťávu naneseme na vlhké vlasy. Necháme 30 až 45 minut působit a potom vlasy opláchneme. Můžeme aplikovat i jako vlasovou kůru po běžném umytí vlasů.
Průjem:
- uvaříme si 2 dl hodně tmavého čaje (ne ovocného), do něj zamícháme 1/4 lžičky nebp 1/2 lžičky soli. Není to dobré, ale je to účinné.
Zácpa:
- lžičku švestkových povidel rozpustíme s lžičkou másla a teplé sníme. Je to dobré a zaručené účinné.
Nadýmání:
- po několik dnů jezte pěknou větší mrkev nastrouhanou na jemno na nerezovém struhadle. Vyčistí se tak celý zažívací trakt.
Návaly:
- čaj ze šalvěje (lze zakoupit v nálevových sáčcích v lékárně) uvařit ráno 1/4l hrnek a po malých doušcích popíjet celý den. Po dvou týdnech se stav pocení velmi rapidně sníží.
Hemeroidy:
- po každém vyprázdnění to chce se pořádně omýt co nejstudenější vodou, nenosit slipy a nesedět pokud možno na kožených potazích. Postižené místo koupat v nálevu z usušené kokošky pastuší tobolky. (3 lžičky nasušené nařezané natě na 1 šálek vody)
Bolesti v kolenou:
- opatříme si dva pěkné listy z hlávky zelí a opatrně vykrojíme tvrdý košťál a listy vložíme mezi dva čisté tužší papíry a teplejší žehličkou vyžehlíme. Na obě kolena je pak (ne moc horké) položíme, na ně přibližně stejně velké čtverce vystřižené z igelitu a vše pevnou plenou obalíme a zavážeme. Navrch je dobré dát ještě obal z teplého vlněného šátku. Obklady dáváme na noc. Ráno pak sejmeme, kolena omyjeme vlažnou vodou, osušíme a namažeme měsíčkovou indulonou.Proceduru opakujeme několik dnů.
Revmatismus:
- způsobuje nekonečně bolestivé trápení. Listí z břízy trháme koncem května a začátkem června (mladé), sušíme ve stínu a ukládáme v suchu a chladu. Každý večer vkládáme do 1/4l hrnku osm listů, spaříme převařenou vodou a necháme ho 15 minut vylouhovat. Těsně před spaním pak přecedíme a vypijeme. Nesmí se dávat víc listů, aby se  při dlouhodobém užívání nezprotivila přílišná hořkost.
Křeče nohou:
- palcem a ukazováčkem zmáčknout horní ret až k nosu.
Popraskané paty:
 - na popraskané ruce a paty se doporučuje večer po umytí teplou vodou namazat postižená místa citrónem a do postele si vzít rukavice a ponožky. (aby citrón déle vydržel, kápněte na talířek trochu octa a citrón na něj položte).
- nebo si zakupte v lékárně čistou neparfémovanou vazelínu a večer po umytí si namažte postižená vazelínou. Navlékněte přes to mikroténové sáčky a ráno budete mít pokožku vláčnou. Vazelína se hodí i na spáleniny, bolest po chvíli přestane a dobře se hojí.
Plíseň na nohou:
- do kastrolu nakrájíme 15 lodyh přesličky, zalejeme slunečnicovým olejem a 6x necháme přejít varem. Za 24 hodin přecedíme.
Bradavice:
- propolisové kapky zakoupíme v lékárně a kapkami natíráme denně bradavici. Protože kapky zabarvují pokožku, je dobré místo přelepit.
- také potírání šťávou vlaštovičníku se na bradavice doporučuje (pozor je jedovatý)
- také šťáva z citrónu se doporučuje, několikrát denně potírat bradavici. Chce to trpělivost, ale po čase se vyloupne.

... zpět na předchozí stranu
Babské rady  
Bylinné rituály
Esoterika rostlin
Léčivé byliny
Čarodějnická zahrada
Magie rostlin
Babské rady